W dniach 11 – 15 września gościliśmy grupę 10 uczniów wraz z 2 nauczycielami z Budapesztu.
W minionym roku szkolnym wspólnie z nimi realizowaliśmy projekt „responsABILITY” na platformie eTwinning, którego głównym celem było podniesienie świadomości ekologicznej oraz tworzenie nowych, trwałych nawyków i zachowań ekologicznych. Przyjazd kolegów z Węgier wiązał się z ostatecznym podsumowaniem projektu, tym razem już w świecie rzeczywistym, a nie wirtualnym.
W ciągu pięciu dni wspólnie realizowaliśmy zajęcia w szkole, m.in. braliśmy udział w zespołowych ścieżkach edukacyjnych, grach i zabawach ekologicznych. Dodatkowo nasi nowi koledzy uczyli się programowania oraz druku na drukarce 3D. W ostatnim dniu wspólnie posadziliśmy na placu szkolnym dwa drzewa, które nie tylko będą przypominać nam o polsko – węgierskiej przyjaźni, ale także są dowodem na to, że staramy się żyć ekologicznie i w zgodzie z naturą.
Wartością dodaną do wspólnego podsumowania projektu była możliwość przedstawienia Węgrom naszej kultury, zwyczajów oraz piękna środowiska przyrodniczego i kulturowego, w którym mieszkamy. Uczniowie z Budapesztu zwiedzili Kraków, Bochnię, Częstochowę, Bobolice, Mirów. Brali udział w warsztatach „Od rycerz do żołnierza” oraz poznali historię dawnych rzemiosł od lat obecnych na ziemi myszkowsko – żareckiej. Dodatkowo penetrowali Jaskinię Głęboką w Podlesicach i wspinali się po skałkach jurajskich pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.
W czasie obiadu nasze panie kucharki zadbały, by uczniowie i ich opiekunowie spróbowali typowych dań kuchni polskiej – żurku, zupy ogórkowej, pierogów, gołąbków czy bigosu, a rodzice z klasy 6a pomogli w przygotowaniu pieczonek.
Miniony czas przyniósł nam wiele radości i dobrej zabawy. Mogliśmy sprawdzić naszą wiedzę ekologiczną i umiejętności językowe. Poznaliśmy wielu fantastycznych ludzi, wymieniliśmy doświadczenia i dobre praktyki, ale co najważniejsze okazaliśmy się być doskonałymi gospodarzami. Z całą pewnością wszyscy poznali naszą tradycyjną, narodową gościnność.
Z nowymi kolegami nie żegnamy się, mówimy po prostu „Do zobaczenia”.