W celu upamiętnienia śmierci 1421 dzieci i młodzieży, którzy wzięli udział w obronie Lwowa w 1918 i 1920 roku płacąc za to najwyższą cenę – własne życie - uczniowie klasy IIIa wzięli udział w Biegu Orląt. To niezwykłe wydarzenie, którego celem nie jest rywalizacja czy sprawdzenie siebie, a jedynie upamiętnienie najmłodszych obrońców, którzy do końca swych chwil walczyli, by Lwów był znowu częścią Polski.

               Cechą charakterystyczna Biegu Orląt jest fakt, że można uczestniczyć w nim tylko raz w życiu, dlatego wybór trzecioklasistów nie był przypadkowy. Najmłodsza ofiara walk – Janek Kukawski miał tylko 9 lat, dokładnie tyle samo, ile dziś mają nasi uczniowie.

Po wcześniejszej prelekcji i zaznajomieniu uczniów z wydarzeniami historycznymi wszyscy uczestnicy rozpoczęli bieg. Do wysiłku motywował ich obecny w naszej szkole Burmistrz Miasta Myszkowa Włodzimierz Żak, który podziękował dzieciom za włożony trud oraz wręczył pamiątkowy medal oraz tabliczkę informacyjną.

Pomysłodawcą  akcji jest Pan Adam Kiwacki, prezes Zarządu Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich w Częstochowie.

    W okresie listopad 1918 – maj 1919 toczyły się walki z Ukraińcami w obronie polskiego Lwowa. W walkach zginęło 1421 dzieci i młodzieży. Najmłodszy, Janek Kukawski, miał 9 lat. Nazywamy ich Orlętami Lwowskimi. Ich groby znajdują się na Cmentarzu Obrońców Lwowa na Łyczakowie i w Zadwórzu koło Lwowa (miejscowość tę nazywa się potocznie polskie Termopile, ponieważ tak jak w starożytnej Grecji garstka obrońców (318) stawiła czoła kilkutysięcznej armii bolszewików. Prawie wszyscy zginęli ale ich czyn był bardzo ważny dla obrony Lwowa).

    Także w Częstochowie znajdują się groby Orląt Lwowskich, 4 na cmentarzu Kule oraz jeden na cmentarzu św. Rocha. Są to groby historyczne w sensie prawnym pod ciągłą opieką Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich.

    Dla upamiętnienia tych wydarzeń Częstochowski Oddział Stowarzyszenia organizuje w każdym roku Bieg Orląt. Zasady regulaminowe biegu są proste, sprowadzają się do następujących reguł :

- dystans biegu – 1421 metrów, tylu zginęło młodych obrońców

- wiek uczestników – 9 lat (wiek najmłodszego obrońcy)

- bieg nie ma charakteru imprezy sportowej, nie ma rywalizacji, trzeba tylko przebiec dystans.

- w biegu można uczestniczyć raz w życiu (w następnym roku będziesz za stary, będziesz miał 10 lat)

- każdy uczestnik otrzymuje identyczną pocztówkę okolicznościową z opisem biegu.

   Bieg jest pomysłem Częstochowskiego Oddziału i stanowi jego własność