Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.
W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
Z pozyskanych środków został zakupiony następujący sprzęt:
Drukarka 3D Banach
Filamenty PLA
Laptop multimedialny
Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami
Stacja lutownicza z gorącym powietrzem
Mikroport. Synco G1 A1 bezprzewodowy system mikrofonowy 2,4 GHz
Żelazka
Lodówko zamrażarka
Akcesoria kuchenne
Wielofunkcyjne opiekacze z wymiennymi wkładkami
Wagi kuchenne
Wagi laboratoryjne
Zasilacze warsztatowe
Odzież ochronna
Okulary ochronne
Apteczka
Instrukcje bhp
Meble
Zlewozmywak z baterią
Czujnik dymu
Gaśnica
Tablica
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i informatyki ale również innych obowiązkowych zajęciach edukacyjnych (fizyce, chemii, matematyce, biologii, muzyce). Urozmaici także zajęcia doradztwa zawodowego.
W ramach programu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła utworzyła pracownię kulinarną. Uczniowie klas specjalnych nauczą się obsługi podstawowych sprzętów AGD, korzystania z przepisów kulinarnych, odmierzania, warzenia, łączenia ze sobą składników. Dla niektórych będzie to pierwszy krok na drodze zawodowej i kształtowanie przydatnych umiejętności życiowych. Pracownia kuchenna umożliwia naukę gotowania i przyrządzania potraw oraz doskonalenia umiejętności planowania pełnowartościowych posiłków.